Лута зимска салата

Лута зимска салата

Евтина лута зимска салата. Моркови и лути пиперчиња – одличен додаток во секое јадење.

Состојки:

  • 3 кг моркови обварени во обична вода
  • 3 кг црвени пиперки, испечени и исчистени
  • 1 кг лути пиперчиња пропрскани со масло и само омекнати во рерна на 200 степени 10 минути
  • 1 веза магдонос
  • 3-4 главици лук
  • 200 мл алкохолен оцет
  • 4-5 лажици сол
  • 300 мл масло
  • 1 кесичка бибер во зрно
  • 2 лажици шеќер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/-AikjDufnSs

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text