Домашни Фереро роше од 5 состојки

Домашни Фереро роше од 5 состојки

Засладете се со неодоливи колачиња…

Состојки:

  • 500 гр мелена плазма
  • 200 гр Нутела
  • 150 мл млеко
  • 150 гр чоколадо
  • Лешници

Начин на подготовка:

  1. Мелената плазма измешајте ја со Нутела. Добро соединете. Земете малку смеса во рака, израмнете ја и на средина ставете лешник. Обликувајте топка. Правете го тоа додека не ги потрошите сите состојки.

     

  2. Потоа ставете ги во фрижидер половина час, а за тоа време растопете го чоколадото со млеко. Кога малку ќе се излади додадете сечкани лешници и измешајте. Во смесата извалкајте ги топчињата и наредете ги во чинија, па вратете ги во замрзнувач уште еден час.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

singlepost_text