Тортиљи со пилешко месо

Тортиљи со пилешко месо

Ако сте гладни, а уморни за готвење тогаш ова е идеален рецепт за вас.

Состојки:

 • 2 тортиљи
 • 400 гр пилешко филе
 • 1 главица кромид
 • 150 гр пченка
 • 150 гр грашок
 • 150 гр сирење трапист
 • кисела павлака Пекабела
 • маслиново масло
 • зачин
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На маслиново масло продинстајте кромид и пилешко, па зачинете. Во истата тава загрејте ги тортиљите на кои ќе изрендате кашкавал. Во подготвеното месо додајте кисела павлака, грашок и пченка, па добро измешајте.
 2. Филувајте тортиља со добиениот фил, поклопете со друга тортиља. Исечкајте на четвртини и уживајте!

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

 

singlepost_text