Поховани шницли

Поховани шницли

Вкусни поховани шницли, кога еднаш ќе ги пробате ќе ги правите постојано.

Состојки:

  • 4 телешки или мисиркини шницли
  • 2 јајца
  • неколку лажици презла
  • 2-3 лажици брашно
  • сол
  • бибер
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Секоја шницла добро исчукајте ја со чекан за месо. Потоа посолете ги, побиберете ги и извалкајте ги во брашно, а потоа потопете ги во јајца и на крај провлечете ги низ презла.
  2. Похованите шницли пржете ги во длабоко масло или испечете ги во рерна.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

 

singlepost_text