Сладолед од банана и кафе

Сладолед од банана и кафе

Кафе и сладолед – добитна комбинација!

Состојки:

  • 4 смрзнати банани
  • 60 мл еспресо
  • 1/2 лажичка екстракт од кафе или ванила
  • шеќер по вкус

Начин на подготовка:

  1. Подгответе го еспресото, а ако го пиете со шеќер, веднаш засладете го. Во блендер ставете екстракт од кафе и ванила, додајте исечкани банани и подготвено кафе, па блендирајте додека не добиете глатка и хомогена смеса. 
  2. Смесата ставете ја во сад за сладолед и ставете во замрзнувач. Кога ќе се излади, послужете со омилениот прелив.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text