Меко тесто за десет минути

Меко тесто за десет минути

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа.

Состојки:

  • 4 шолји од 2 дл брашно
  • 2 лажици шеќер
  • половина лажица сол
  • 2 лажици сончогледово масло
  • 500 мл млеко
  • кесичка сув квасец

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки соединете ги во хомогена смеса. Така направената смеса ставете ја во кеса и оставете ја во фрижидер два часа.
  2. Извадете го тестото од фрижидер и полека извалкајте го во брашно.
  3. Од ова тесто можете да подготвите пирошки, лепињи или кифли.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text