Грашок со колбаси за вкусен ручек

Грашок со колбаси за вкусен ручек

Предлог за вкусен и брз ручек.

Состојки:

 • 500 гр грашок
 • 1 морков
 • млад кромид
 • 2 мали компири
 • 30 мл масло
 • малку мелена пипер
 • сол
 • бибер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Исечкајте кромид, морков на коцки, па малку издинстајте. Додајте грашок и компир на коцки. Ставете малку вода па динстајте на тивок оган да се зготви и водата да зоврие. 
 2. Додајте мелена пипер, сол, бибер и на крај магдонос.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text