Совршен џем од малини

Совршен џем од малини

Совршен намаз од малини.

Состојки:

  • 1,7 кг свежи малини
  • 500 гр кристал шеќер

Начин на подготовка:

  1. Измиените малини ставете ги во тенџере и преку нив посипете шеќер. Гответе до саканата густина со непрекинато мешање. Оптимално околу 45 минути. Врелиот џем ставете го во претходно загреани тегли. Потоа убаво затворете и вратете во рерна 90 минути на 90 степени. Потоа исклучете ја рерната, а теглите оставете ги да преноќат.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text