Пилешко со шампињони

Пилешко со шампињони

Кинески рецепт за вкусно пилешко…

Состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 1 лажица густин
 • 200 гр шампињони
 • 50 мл масло
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка исечкан ѓумбир
 • 1 лажичка зачин
 • 1/2 лажичка сол
 • неколку капки сусамово масло

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на тенки резанки и измешајте го со густин. Исчистените шампињони исечкајте ги на тенки листови. На врело масло испечете го месото и извадете го. На истата маснотија додајте ги шампињоните па и нив испечете ги. 
 2. Вратете го месото во садот со шампињони, додајте исечкан лук, ѓумбир, зачин, сол и сè добро измешајте. На крај додајте сусамово масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text