Неодолив нутела колач

Неодолив нутела колач

Брз колач со банани и нутела…

Состојки:

 • 2-3 банани
 • 300 гр мелени бисквити
 • 100 гр растопен путер
 • 100 мл млеко
 • 2 лажици несквик
 • 500 мл слатка павлака
 • 50 гр шеќер во прав
 • 250 гр несолено крем сирење
 • 200 гр нутела
 • 250 гр чоколадо за глазура
 • 200 мл слатка павлака за глазура

Начин на подготовка:

 1. Измешајте бисквити, путер, млеко, несквик, па направете кора на тацна или во мала тепсија.
 2. Разматете слатка павлака и шеќер, па додајте крем сирење и нутела. Кратко разматете. Се ставете преку кроата, исечкајте банани и прелијте со глазура од чоколадо и слатка павлака.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text