Кокос сладолед – се спрема за миг

Кокос сладолед – се спрема за миг

Идеален десерт за вегетаријанци, лесно се подготвува, а вкусот е неповторлив.

Состојки:

  • 4 шолји полномасно кокосово млеко
  • 1/2 чаша мед
  • 1 + 1/2 лажица чист ванилин екстракт

Начин на подготовка:

  1. Во голема чинија измешајте кокосово млеко, мед и екстракт од ванила. Со миксер добро разматете како би добиле хомогена смеса. Во неа можете да додадете додатоци по ваша желба.
  2. Смесата ставете ја во пластичен сад и ставете ја во фрижидер најмалку еден час.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text