Руски рецепт за прженици – брзи и вкусни

Руски рецепт за прженици – брзи и вкусни

Руски рецепт за прженици – брзи и вкусни.

Состојки:

  • 6 парчиња леб
  • 3 јајца
  • 50 мл млеко
  • 120 гр тврдо сирење
  • 30 гр путер

Начин на подготовка:

  1. Во плех ставете три парчиња леб и со вилушка направете дупки на неколку места (за подобро да се впие смесата). Јајцата се матат со млеко и сол, па се прелива преку, половина од количината. Оставете 5 минути лебот добро да впие. Посипете со рендано сирење и ставете ги преостанатите кришки леб. И тие кришки избодете ги со вилушка, прелијте ја со преостанатата смеса со јајца, лесно притиснете и оставете да впие уште 5 минути.

     

  2. Одозгора ставете парче путер и посипете со рендано сирење. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 20 минути.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text