Совршена крем супа со зеленчук

Совршена крем супа со зеленчук

Брза и вкусна крем супа од зеленчук…

Состојки:

 • 2 лажици путер
 • 1 поголем праз
 • 1 поголем морков
 • 1 компир
 • 700-1000 мл пилешки бујон
 • сол
 • бибер
 • мешавина од зачини

Начин на подготовка:

 1. Зеленчукот исчистете го и добро измијте го. Потоа исечкајте го на коцки.
 2. Во тенџере загрејте путер, додајте праз, кратко пропржете па додајте морков и компир, посолете и пржете со мешање уште 5 минути. Потоа додајте 700 мл бујон или пилешка коцка и вода, измешајте, покријте со поклоп и гответе дваесетина минути.
 3. Кога зеленчукот ќе биде зготвен со миксер сомелете го па вратете на шпорет. Ако е потребно додајте уште бујон/вода, додајте бибер и мешавина од зачини по вкус.
 4. Декорирајте со сечкан магдонос и пармезан.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text