Брза пита од зеленчук и јајца

Брза пита од зеленчук и јајца

Јајцата се нискокалорични, лесно се варат во организмот, а содржат дури 15 витамини и минерали!

Состојки (количините одредете ги по ваша желба):

  • јајца
  • ајвар
  • пиперки
  • краставица
  • тиквица
  • кромид
  • брокула
  • зеленчук по желба

Начин на подготовка:

  1. Скршете јајца, разматете ги со вилушка, посолете, додајте сечкани краставички, лажица ајвар и уште сечкан зеленчук по желба, соединете и ставете во длабока тава со загреано маслиново масло.
  2. Испечете, сечете на триаголници и послужете со јогурт или кисело млеко.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text