Само измешајте и испечете – брз колач со мак

Само измешајте и испечете – брз колач со мак

Едноставна, а многу вкусна варијанта од популарниот десерт…

Состојки:

  • 2 чаши јогурт
  • 2 чаши брашно
  • 2 чаши шеќер
  • 1 чаша гриз
  • 1 чаша масло
  • 1 прашок за печиво
  • 5 лажици мак

Начин на подготовка:

  1. Сите состојки добро измешајте ги со лажица и ставете ги во намастена и побрашнета тепсија.
  2. Печете на 180 степени додека колачот не порумени.
  3. Кога ќе се излади додајте чоколадна глазура по желба или само посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text