Фантастична пита со вишни

Фантастична пита со вишни

Оваа фантастична пита се подготвува брзо и лесно.

Состојки:

 • 500 гр готови тенки кори
 • 300 гр вишни
 • 100 гр шеќер
 • 2-3 јајца
 • 2-3 лажици гриз
 • 50 мл масло
 • 200 мл јогурт
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Јајцата разматете ги со шеќер, додајте гриз и прашок за печиво, јогурт и масло и изедначете. Првата кора намачкајте ја со добиениот фил, додајте друга кора преку неа па распоредете вишни.
 2. Свиткајте ги малку рабовите и свиткајте во ролна, па свиткајте на половина. Плехот намачкајте го со масло па редете ролни во плехот. Остатокот од разматените јајца и гриз заедно ставете ги преку и израмнете.
 3. Печете на 200 степени околу 40-45 минути. Посипете со шеќер во прав и ванилин шеќер. Сечете кога ќе се излади.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text