Фантастични палачинки со ананас

Фантастични палачинки со ананас

Фантастични палачинки со ананас…

Состојки:

 • 1/3 шолја брашно по ваш избор (интегрално, обично или безглутенско)
 • 2 лажици овесни снегулки
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1/8 лажичка сол
 • малку стевија или сличен засладувач
 • 1/3 шолја млеко по избор
 • 2 лажички растопен кокосов путер или обично масло
 • 1/2 лажичка екстракт од ванила
 • 4 кругови ананас

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте ги сите суви состојки за палачинки, освен ананас.
 2. Во друг сад измешајте ги сите течни состојки.
 3. Соединете ги содржините од двата садови и добро измешајте да добиете глатко тесто.
 4. Намастете тава, па загрејте ја на среден оган. Кога тавата ќе биде жешка, ставете малку тесто и раширете го така што ќе биде малку поголемо од кругот ананас. Втиснете круг ананас во палачинката. Печете додека долната страна не потемни, потоа свртете и уште малку допечете.
 5. Малку засилете го огнот за ананасот лесно да загори, како на грил тава.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text