Пикантни лесковачки уштипци

Пикантни лесковачки уштипци

Ќе ги обожавате!

Состојки:

  • 500 гр мелено месо
  • 3 јајца
  • 7-8 полни лажици брашно
  • 150 мл газирана минерална вода
  • мелен бибер по желба
  • лута црвена пипер
  • 2 чешниња лук
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Во чинија ставете мелено месо и останати состојки, па убаво измешајте. Со лажица вадете уштипци и пржете ги по неколку минути од двете страни во врело, длабоко масло. Пржените уштипци вадете ги на хартиени салфети. Послужете со прилог по желба.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text