Бурек од готови кори – посен рецепт

Бурек од готови кори – посен рецепт

Доколку размислувате за посни јадења, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

 • 500 гр готови тенки кори
 • прелив за кори (300 мл минерална вода и 70 мл масло)
 • 1 праз
 • 1 главица кромид
 • 150 гр соини снегулки
 • 200 мл вода
 • сол
 • бибер
 • зачин

Начин на подготовка:

 1. Кромидот исечкајте го, па испржете го во малку масло. Во соините снегулки ставете вода и почекајте да набабрат. Кога ќе набабрат ставете во кромидот кој се пржи. Зачинете по вкус. 
 2. Бурекот правете го така што за почеток ќе намастите тепсија и ќе ставите 4 кори од секоја страна. потоа одете по редослед – празна кора прелив – кора прелив фил. И така додека имате материјал. Печете на 200 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text