Орео колач од 3 состојки

Орео колач од 3 состојки

Вкусен десерт без печење…

Состојки:

  • 20 орео бисквити
  • 170 гр растопено чоколадо
  • 2 л растопен сладолед од ванила

Начин на подготовка:

  1. Ставете орео бисквити во пластична кеса и издробете ги со сукало. Трошките бисквити залепете ги за дното на плиток огноотпорен сад со големина од 23 см. 
  2. Преку ставете сладолед од ванила и израмнете, а потоа декорирајте со растопено чоколадо. Замрзнете 4 часа или додека сладоледот не стврдне.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text