Вкусн и брза полнета погача

Вкусн и брза полнета погача

Идеално топло печиво…

Состојки:

 • 600-700 гр брашно
 • 100 мл млако млеко
 • 100 мл млака вода
 • 70 мл масло
 • 1 јајце
 • 1 лажица кристал шеќер
 • 1 лажица сол
 • 1 кесичка сув квасец
 • 200 гр ситно сирење
 • јогурт
 • крем сирење

Начин на подготовка:

 1. Замесете глатко тесто, поделете го на 8 кори. Секоја кора наполнете ја со сирење. Редете во калап. Преку корите прелијте разматена жолчка, јогурт и крем сирење. Печете на 180 степени околу 30 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text