Овошен колач кој се топи во уста

Овошен колач кој се топи во уста

Искористете го сезонското овошје и направете десерт за уживање!

Состојки:

 • 100 гр гриз
 • 150 гр брашно
 • 5 јајца
 • 200 мл јогурт
 • кора од лимон
 • 1 прашок за печиво
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 гр шеќер
 • 600 гр кајсии

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со гриз и прашок за печиво. Додајте масло, кора од лимон, јогурт, ванилин шеќер и добро измешајте. 
 2. Обложете плех со хартија па ставете го тестото. Од горе распоредете кајсии. Печете на 200 степени 40-45 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text