Шницли со кромид, прелиени со грчки јогурт

Шницли со кромид, прелиени со грчки јогурт

Интересен предлог за вкусен ручек!

Состојки:

  • 2 главици кромид
  • 3 шницли, пилешки или свински
  • 1 домат
  • сол
  • бибер
  • сенф
  • 2 чешниња лук
  • 100 гр кашкавал
  • 100 гр грчки јогурт

Начин на подготовка:

  1. Во намастен плех ставете кругови кромид со дебелина од 1 см и додајте ги шницлите, па посолете и побиберете. Додајте сенф преку месото и кругови домати. Посипете со сечкан лук, па додајте рендан кашкавал и грчки јогурт. Печете 45 минути на 180 степени.

Добар апетит!

Деталте за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text