Пилешко со печурки во кремаст сос

Пилешко со печурки во кремаст сос

Кремаст ручек кој ќе го обожавате!

Состојки:

 • 500 гр пилешки гради
 • 300 гр шампињони
 • 5-7 шери домати
 • 1 праз
 • 1 лута пиперка
 • 200 мл павлака за готвење
 • 200 мл бело вино
 • 100 гр сланина
 • 3 чешниња лук
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Испржете месо и оставете го на страна. Додајте малку сланина, потоа праз, па шампињони, динстајте 10 минути. 
 2. Ставете лута пиперка, лук, домат и прелијте со вино. Посолете и побиберете. Крчкајте околу 20 минути. Додајте павлака за готвење и гответе уште 10 минути. Сервирајте со варен компир и бело вино.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

singlepost_text