Рецепт за најубавите и највкусни кифли од лиснато тесто

Рецепт за најубавите и највкусни кифли од лиснато тесто

Испробајте рецепт за најубавите и највкусни кифли од лиснато тесто.

Состојки:

  • 4 банани
  • киндер чоколадо
  • лиснато тесто
  • 1 јајце

Начин на подготовка:

  1. Издлабете ги бананите со лажица и вметнете коцки Киндер чоколадо во секоја, по целата должина. Лиснатото тесто развлечете го и исечете го на ленти.
  2. Околу секоја банана завиткајте ленти од лиснато тесто и наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Премачкајте со изматено јајце и печете на 180°C околу 20 минути. По желба можете да ги посипете со шеќер во прав.

 

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text