Шницли од месо и зеленчук

Шницли од месо и зеленчук

Вкусно јадење од месо и зеленчук кое ќе го правите често.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 мала тиквица
 • 1 морков
 • 1 главица кромид
 • 1 јајце
 • 1/2 шолја презла
 • 1 чешне лук
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • оригано
 • зачинска пипер

Начин на подготовка:

 1. Кромидот и лукот ситно исечкајте ги, а тиквицата и морковот изрендајте ги, па додајте во месото. Потоа додајте јајце, зачини и презла. Добро измешајте и обликувајте. Пржете по 3-4 минути од секоја страна во добро загреано масло.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text