Кох со гриз од 4 јајца: Евтин колач кој плива во млеко

Кох со гриз од 4 јајца: Евтин колач кој плива во млеко

Кох со гриз од 4 јајца. Евтин колач кој плива во млеко.

Состојки:

 • 4 јајца
 • 4 лажици шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 4 лажици гриз
 • 1 лажица сок од лимон

За прелив:

 • 800 мл млеко
 • 3 лажици шеќер
 • 1 ванилин шеќер

Начин на подготовка:

 1. Одделете ги жолчките и белките, а потоа изматете ги белките заедно со шеќерот во цврст снег. Потоа постепено додавајте ги жолчките и продолжете со матење. Додадете брашно, гриз и сок од лимон и нежно измешајте.

   

 2. Ставете во огноотпорен сад кој сте го премачкале со масло или путер. Се пече на 180°C околу 15-20 минути. За тоа време направете го преливот мешајќи млеко, шеќер и ванилин шеќер. Гответе додека не се раствори шеќерот, а потоа прелијте го готовиот колач. Оставете да се излади.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text