Свинско месо во сос од печурки: Супер идеја за вкусен ручек

Свинско месо во сос од печурки: Супер идеја за вкусен ручек

Супер идеја за вкусен ручек.

Состојки:

 • 5 парчиња свинско каре
 • 400 гр печурки
 • 50 гр путер
 • 1 кромид
 • 4 чешниња лук
 • 1,5 лажици брашно
 • 200 мл вода
 • 200 мл павлака за готвење
 • 3 лажици соја сос
 • 1 лажичка италијански зачин

Начин на подготовка:

 1. Во сад измешајте сол, бибер и италијански зачини, па зачинете го месото. Се пржат на масло од двете страни и се тргаат од тавата. Во истото тавче се додаваат путерот и сечканите печурки, па по неколку минути се додава сечканиот кромид и сечканиот лук. Кога печурките и кромидот ќе омекнат, додадете го брашното и измешајте. 
 2. Потоа ставете вода и павлака за готвење, па повторно измешајте. Ставете го соја сосот, потоа посолете и посипете со италијански зачини. Повторно промешајте и кога ќе почне да врие, вратете го месото. Оставете уште минута, две.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text