Слатки домашни медењаци – спремни за миг

Слатки домашни медењаци – спремни за миг

Слатки домашни медењаци – спремни за миг.

Состојки:

  • 5 лажици мед
  • 5 лажици шеќер
  • 1 јајце
  • 5 лажици млеко
  • 5 лажици масло
  • 450 гр меко брашно
  • 1 лажица сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Изматете ги медот, шеќерот и јајцето. Потоа додадете млеко и масло, како и просеано брашно со сода бикарбона. Се замесува тесто, па се одвојува дел од смесата и се обликуваат топчиња. Се редат на плех обложен со хартија за печење. Се пече во загреана рерна на 200°C околу 12 минути, а потоа се остава уште 3 минути во исклучена рерна.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text