Мини крофни – неодоливи слатки залаци: Ароматични и меки…

Мини крофни – неодоливи слатки залаци: Ароматични и меки…

Мини крофни – неодоливи слатки залаци: Ароматични и меки…

Состојки:

  • 1 јајце
  • прстофат сол
  • 5 лажици шеќер
  • 240 мл јогурт
  • 140 мл млеко
  • 1 лажичка рендана кора од лимон
  • околу 300 гр брашно
  • 2 лажички прашок за пециво

Начин на подготовка:

  1. Јајцето, солта и шеќерот изматете ги во сад пенасто. Додадете јогурт и млеко, па соединете. Потоа додадете рендана кора од лимон, како и просеано брашно со прашок за пециво. Добро измешајте, па вадете со лажица и ставајте во тава со врело масло. Пржете додека не добијат златнаа боја, а потоа вадете на хартиена салфета да се исцедат. Извалкајте ги во шеќер.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text