Банана леб: Десерт кој воодушеви преку 11 милиони луѓе

Банана леб: Десерт кој воодушеви преку 11 милиони луѓе

Десерт кој воодушеви преку 11 милиони луѓе.

Состојки:

  • 2 шолји брашно
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 1/4 лажичка сол
  • 3/4 чаша кафеав шеќер (може да се користи обичен)
  • 1/2 шолја путер
  • 2 јајца
  • 2 банани

Начин на подготовка:

  1. Во голем сад измешајте ги брашното, сода бикарбоната и солта. Изматете го путерот на собна температура и кафеавиот шеќер, па додадете ги изматените јајца и испасираните банани. Добро измешајте, па во смесата ставете го брашното и мешајте додека убаво не се соединат сите состојки. 
  2. Смесата ставете ја во тепсија намастена со масло (најдобра е онаа за леб). Се пече во загреана рерна на 180°C околу 60 минути. Оставете да се излади во тепсијата 10 минути, а потоа извадете го лебот.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text