Стар рецепт за колач со ореви

Стар рецепт за колач со ореви

Стар рецепт за одличен колач кој ќе ве заслади после ручек.

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 100 гр шеќер
 • 2 јајца
 • 2 лажици масло
 • 200 мл јогурт
 • 200 гр кисела павлака
 • малку сол
 • 50 гр чоколадни трошки
 • 1 прашок за печиво
 • кора од лимон
 • 50 гр сечкани ореви

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со прашок за печиво, масло, јоугрт, кисела павлака, чоколадни трошки и кора од лимон.
 2. Добро изедначете. Ставете во мал плех кој сте го обложиле со хартија за печење. Изедначете и посипете со сечкани ореви.
 3. Печете на 180 степени 40 минути убаво да порумени. Сечете го изладениот колач.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

singlepost_text