Повкусно пилешко месо не сте пробале

Повкусно пилешко месо не сте пробале

Брзо и едноставно направете вкусен ручек од пилешко месо.

Состојки:

 • 500 гр пилешко
 • брашно по потреба
 • 1 шолја сусам
 • 4 јајца
 • 100 гр сенф
 • презла
 • сол
 • билни зачини

Начин на подготовка:

 1. Парчињата пилешко извалкајте ги во сенф и по желба соја сос, па оставете да отстојат во фрижидер неколку часа.
 2. Секое парче извалкајте го во брашно, јајца, сусам и презла. Ставете во врело масло и пржете додека не добијат златна боја.
 3. Послужете со пире од компири или зеленчук.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text