Лесен оброк – вкусни плескавци од тиквици

Лесен оброк – вкусни плескавци од тиквици

Лесен и вкусен оброк…

Состојки:

  • 4 изрендани тиквици
  • 2 јајца
  • 5-7 лажици пченично брашно
  • 5 лажици пченкарно брашно
  • 2 лажици гриз
  • бибер
  • лук во гранули
  • сув зачин
  • свеж магдонос

Начин на подготовка:

  1. Тиквиците исцедете ги од вода, додајте јајца, зачинете, додајте брашно и гриз. Убаво измешајте, да се соедини. Вадете плескавици со лажица. Пржете во врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text