Пилешко месо со кашкавал шунка и сланина

Пилешко месо со кашкавал шунка и сланина

Брзо и едноставно подгответе вкусно пилешко месо…

Состојки:

 • 600 гр пилешко филе
 • 70 гр кашкавал
 • 70 гр шунка
 • 70 гр сланина
 • неколку феферони
 • маслиново масло
 • сол
 • бибер
 • 1 лажичка оригано
 • 30 гр маслинки
 • 1 лажичка лук во прав

Начин на подготовка:

 1. Расечете пилешко филе, на 5-6 места, но не до крај! Во еден џеб ставете кашкавал, во друг шунка, во трет сланина, во последниот сечкани феферони.
 2. Прелијте го месото со масло, посолете, побиберете, додајте сушен лук, оригано, сечкани маслинки. Печете 35-40 минути на 200 степени.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text