Ролнички од тиквици со пилешко

Ролнички од тиквици со пилешко

Кога ќе посакате нешто ново, пробајте го овој рецепт.

Состојки:

  • 1 или 2 тиквички
  • 300 гр пилешки гради
  • 3 струка млад кромид
  • 1 пиперка
  • сол, оригано
  • 5 лажици брашно
  • 4 лажици пченкарен скроб
  • вода
  • масло

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги тиквичките на тенки ленти. Пилешкото, пиперката и кромидот исечкајте ги на ситни парчиња, измешајте, додајте зачини и матете со миксер. Секоја лента тиквичка премачкајте ја со оваа смеса, потопувајќи ја лажицата во вода за полесно да се размачка. Свиткајте и извалкајте во мешавина од брашно и пченкарен скроб и вода од сите страни. Пржете во масло.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text