Рецепт за највкусните пилешки уштипци

Рецепт за највкусните пилешки уштипци

Брз и вкусен ручек…

Состојки:

  • 150 – 200 гр пилешко бело месо
  • 1 кромид
  • 1 јајце
  • сол, бибер, мелен црвен пипер, лук, магдонос
  • масло
  • 3-4 компири
  • 1 чаша сок од домати

Начин на подготовка:

  1. Пилешкото исечете го на мали коцки и ставете го во длабок сад. Додадете рендан кромид и рендан компир. Скршете го јајцето, додадете зачини. Добро измешајте. 
  2. Загрејте го маслото во тава, па со лажица вадете уштипци и пржете ги од двете страни. Кога се ќе се испржат, повторно ставете ги уштипците во тавата заедно и прелијте ги со сок од домати и посипете со магдонос. Покријте и оставете да крчка уште 5 минути.

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text