Едноставен рецепт за неодолив сладолед

Едноставен рецепт за неодолив сладолед

Лесно се прави, а вкусот е фантастичен!

Состојки:

  • 400 мл слатка павлака (изладена)
  • 200 гр крем сирење (собна температура)
  • 300 гр кондензирано млеко (разладено)
  • 15-20 парчиња бисквити
  • џем од јагоди

Начин на подготовка:

  1. Во две посебни чинии се матат крем сирењето и павлаката. Во крем сирењето додадете го кондензираното млеко и матете додека не добиете кремаста смеса. Сега додадете сè во разматената павлака и измешајте. Истурете ја смесата во сад, одозгора додадете џем од јагоди (лесно промешајте) и мелени бисквити. Замрзнете 6-8 часа или преку ноќ.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text