Фантастичен колач со цреши

Фантастичен колач со цреши

Уживајте во фантастичен колач кој се топи во уста.

Состојки:

 • 100 гр гриз
 • 150 гр брашно
 • 5 јајца
 • 200 мл јогурт
 • кора од лимон
 • 1 прашок за печиво
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 100 мл масло
 • 100 гр шеќер
 • 600 гр овошје (цреши)

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер, додајте брашно со гриз и прашок за печиво. Додајте масло, кора од лимон, јогурт, ванилин шеќер и добро измешајте.
 2. Плехот обложете го со хартија за печење па ставете го тестото. Од горе распоредете цреши.
 3. Печете на 190 степени 40-45 минути. Посипете со шеќер ароматизиран со ванила, па исечкајте на коцки.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

singlepost_text