Еве како да направите вкусно поховано фета сирење

Еве како да направите вкусно поховано фета сирење

Поховано фета сирење – фантастичен вкус…

Состојки:

 • 400 гр фета сирење
 • 1 јајце
 • брашно
 • презла
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • масло за пржење

Начин на подготовка:

 1. Внимателно исечете го сирењето на парчиња од 50 грама. Јајцето пенасто изматете го и зачинете го. 
 2. Парчињата сирење валкајте ги во брашно, па во јајца и на крај во презла. 
 3. На добро загреано масло пропржете го сирењето додека не добие златно жолта боја.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text