Крцкаво пилешко со млади компири

Крцкаво пилешко со млади компири

Подгответе го најкрцкавото месо со млади компирчиња…

Состојки:

 • пилешко месо
 • 3 јајца
 • 100 гр сусам
 • 100 гр соја снегулки
 • 100 гр. презла
 • 100 гр. брашно
 • 300 мл. масло за пржење
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Месото исечкајте го на пошироки стапчиња. Изматете ги јајцата и посолете ги. Промешајте со вилушка.
 2. Стапчињата се валкаат во брашно, јајца, перзла, јајца и сусам измешан со снегулки од соја. Се пржат во длабоко масло поклопено додека не поруменат.
 3. Вадете ги на хартиени салфети. Послужете со пржени млади компирчиња.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text