Компири со сланина – вкусен ручек

Компири со сланина – вкусен ручек

Кога еднаш ќе подготвите компир на овој начин, ќе го правите секогаш…

Состојки:

 • маслиново масло
 • 1,5 кг млад компир
 • две или три чешниња лук
 • две суви лути пиперки
 • 100 гр сланина Пекабеско
 • четири јајца
 • мајчина душица, босилек
 • сол, бибер

Начин на подготовка:

 1. Младите компири убаво измијте ги, па варете десетина минути во посолена зовриена вода за малку да омекнат. 
 2. Потоа исцедете ги и префрлете ги во плех. Додадете цели чешниња лук, исечкани лути пиперки и ситно сечкана сланина. 
 3. Посолете, побиберете, зачинете со мајчина душица и босилек, прелијте со маслиново масло и печете во рерна на 200 степени 25 минути. Во меѓувреме испржете ги јајцата на око, па послужете ги со компирите.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text