Вкусни ролнички со шунка и кашкавал

Вкусни ролнички со шунка и кашкавал

Брзи ролнички со шунка и кашкавал…

Состојки:

  • 200 гр шунка
  • 150-200 гр сирење
  • исечен леб
  • малку презла
  • малку брашно
  • 2 јајца
  • масло
  • малку сол

Начин на подготовка:

  1. Расукајте го лебот со сукало, додадете шунка и парче кашкавал и свиткајте. Изматете ги јајцата. Ролничките се валкаат во брашно, се провлекуваат низ јајцата и се валкаат во брашно. Се пржат во длабоко масло. Извадете ги на хартиена салфетка. Послужете ги топли.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text