Стар рецепт за пекарски погачици

Стар рецепт за пекарски погачици

Погачици кои се топат во уста…

Состојки:

  • 900гр + 100гр брашно
  • 250гр. домашна маст или маргарин
  • 40гр квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 2 лажички сол
  • 1 лажица алкохолен оцет
  • 1 јајце за премачкување
  • сусам, лен… за посипување

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Валентина“:

https://youtu.be/Gx0Pf6FYdCo

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт

singlepost_text