Одличен сладолед десерт

Одличен сладолед десерт

Одлично решение кога сакате брз, а вкусен десерт.

Состојки:

  • 500 мл слатка павлака
  • 250 гр маскарпоне
  • 400 гр јагоди
  • 18 парчиња вафли

Начин на подготовка:

  1. Изматете ја слатката павлака со маскарпоне. Исечкајте ги јагодите и додајте ги во смесата, па промешајте. Наредете ги вафлите (9 парчиња) на дното од калапот, па прелијте ја смесата и израмнете. Одозгора наредете уште еден ред вафли (9 парчиња). Покријте и ставете во фрижидер или замрзнувач 2-3 часа.

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text