Проја мафини со сирење – меки и вкусни

Проја мафини со сирење – меки и вкусни

Меки како пена. Проја мафини со сирење.

Состојки:

 • 250 гр фета сирење
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 200 мл јогурт
 • 150 мл масло
 • 1 лажичка сол
 • 3 јајца
 • малку сусам за посипување
 • 150 гр пченкарно брашно
 • 200 гр бело брашно

Начин на подготовка:

 1. Измешајте брашно, прашок за печиво, сол. Посебно разматете јајца, додајте масло, јогурт, па измешајте ги сувите состојки. На крај измешајте сирење.
 2. Излејте во намастени калапи, посипете со сусам и печете околу 30 минути во загреана рерна на 200 степени. Во помали калапи печете околу 20 минути.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

singlepost_text