Печено пиле без масло

Печено пиле без масло

За совршено печење сосема се доволни две состојки: пиле и една рака сол, а ако на тоа додадете пире и салата ќе добиете совршен ручек!

Состојки:

  • 1 пиле од 1 кг
  • 2-3 лажици сол

Начин на подготовка:

  1. Во лим за печење ставете сол.
  2. Пилето истријте го со сол и печете го на 180 степени најмалку еден час. Ако пилето е потешко од килограм продолжете го времето на печење.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text