Ќофтиња од пилешко и џигер

Ќофтиња од пилешко и џигер

Брзи и вкусни ќофтиња од пилешко месо и пилешки џигер.

Состојки:

 • 2 шницли пилешко филе
 • 2 парчиња пилешки џигер
 • 1 јајце
 • 1 главица кромид
 • 1 главица лук
 • бибер
 • сол
 • сув зачин
 • малку прашок за печиво
 • малку кашкавал на листови
 • црвена пипер
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Месото и џигерот сомелете ги, додајте ги сите состојки освен кашкавалот, добро замесете со раце и правете ќофтиња.
 2. Редете во намастен плех па покријте го секое ќофте со лист кашкавал.
 3. Печете на 200 степени околу 40 минути. Послужете со компир, ориз…

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Посно: Палачинки без зејтин

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Овошен колач со јагоди

Десерт готов за 20 минути

 

 

singlepost_text