Домашна пилешка чорба – вкусно предјадење

Домашна пилешка чорба – вкусно предјадење

Чорба која закрепнува и ја враќа енергијата.

Состојки:

 • 1 пиле (1,5 кг)
 • 1 голема главица кромид
 • 2-3 моркови
 • целер со големина на јајце
 • 2 ловорови листови
 • 1/2 шолја ориз
 • 2 лимони
 • 3-4 жолчки
 • 150-200 мл павлака
 • магдонос
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Во длабок лонец ставете пиле и налијте 4-5 литри вода. Посолете и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие намалете го огнот и тргнете ја пената која се прави. Кога ќе ја тргнете пената, додајте исечкни моркови, ловор и целер, па оставете да се готви. Кога пилешкото ќе се зготви со зеленчукот, извадете го пилето па извадете ги коските и кожата, иситнете го месото и вратете го во лонецот. Додајте и ориз.
 2. По 15 минути готвење, измешајте сок од лимон со жолчки, додајте павлака и добро соединете. Полека ставете ја таа семса во лонецот со мешање. Посолете и побиберете по вкус. Додајте магдонос и послужете ја пилешката чорба додека се уште е топла.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text