Вкусно пилешко месо со фета сирење

Вкусно пилешко месо со фета сирење

Вкусно пилешко месо со фета сирење.

Состојки:

 • пилешки гради
 • малку намаз од сирење
 • 100 гр фета сирење
 • печена пиперка
 • сол, бибер, лук во гранули
 • листови сланина по желба
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици презла
 • 2-3 јајца

Начин на подготовка:

 1. Исечете го месото на потенки парчиња и исчукајте ги помеѓу фолија. Додадете сол, бибер, лук и листови магдонос. Секое филе премачкајте го со намаз од сирење и додадете листови сланина.
 2. Преку ставете фета сирење и свиткајте во ролат. Ролатите провлечете ги низ изматените јајца и презла. Се редат во намастен плех и одозгора се ставаат листови сланина. Печете на 220 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите заподготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text